comments 4

Seveceğini Düşündüğüm Süpersonik Afiş Tasarımcıları

Bu yazıda The Seattle Istanbul Poster Show sergisinde afişlerini görüp çok beğendiğim tasarımcıların dünyasına konuk olacaksın.

Aralık’ın ikinci haftasında Daniel R. Smith ve Ardan Ergüven‘in (hocamız olur kendisi…) küratörlüğünde gerçekleşen The Seattle Istanbul Poster Show adlı afiş sergisine gittik.

Saçma sapan bi’ kağıda en beğendiğim afiş tasarımcılarının isimlerini not almışım. Böyle bir yazı oluşacağını düşünmemişim ki kağıdı sırt çantamın derin karanlığında, üstüne çeşitli defter ve kitaplar konmak suretiyle buruşup yaşlanmaya terk etmişim.

Bir kağıt yedi defadan fazla katlanmaz derler ya, bu kağıt kendi alanında rekor kırmış; önemsiz bölgeleri yırtılmış, bazı alanları ıslanmış, kurumuş, kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş… Ne diyorum ben ya? Kısacası, bütün bunlara rağmen not aldığım isimlere en ufak bir zarar bile gelmemişti. Ben de atmadan önce bir işe yarasın diyerek bu isimleri seninle ve tabii ki diğerleri ile buluşturmaya karar verdim.

GMK‘dan edindiğimiz bilgilere göre;

Sergide ABD ve Türkiye’den 58 tasarımcının toplam 90 afişi yer alıyor. Seattle ve İstanbul arasında görsel bir diyalog kurmayı amaçlayan etkinlik ABD ve Türkiye’de üretilen kültürel afiş tasarımlarına odaklanıyor. Sergi iki farklı coğrafyada tasarlanan afişleri kavramsal ve estetik bir ilişki çerçevesinde bir araya getirirken aynı zamanda kültürlerarası iletişimi desteklemeyi amaçlıyor.

İstersen, aynı amaç ve konseptle gerçekleştirilen Seattle Havana Tehran Poster Show‘u da inceleyebilirsin.

Az sonra ne olacak biliyor musun? Deneysellik. Deneysellik ve… deneysellik! Yazıyı şu şarkı (Spotify ya da SoundCloud) eşliğinde okursan gördüklerin hareket etmeye başlayacak. Parti başlasın!

Volkan Ölmez

Volkan Ölmez’in Istanbul Creatives Meetup‘taki sunumu sırasında tanıştığım harika afişlerini sergide görmek beni şaşırtmadı elbette. Diğer afiş tasarımlarına bu bağlantıdan ulaşabilirsin.

Geray Gençer

Geray Gençer çoğumuzun aşina olduğu kitap kapaklarının tasarımcısı. Portfolyosuna ulaşmak için bu bağlantıdan, posterleri için buradan. Kendisi hakkında ayrıntılı bilgi edinebileceğiniz kat.io röportajını okumak istersen seni böyle alalım.

Ally Creighton

Portfolyosu burada… ve ilham verici bir tumblr blogu var. Burada ve burada da çektiği minimalist fotoğrafları yayınlıyor. Bayıldım!

Bülent Gültek

Instagram hesabını uzun zamandır takip ettiğim Bülent Gültek ile İCAF, İstanbul Comics & Art Festival’de tanışma fırsatı bulmuştum. Çalışmaları Adobe Illustrator programından çıkmış kadar düzgün ve vektörelimsi (?) gözükse de sorduğum soru üzerine Photoshop kullandığını öğrenince oldukça şaşırmıştım.

Behance sayfasına buradan, instagram profiline de buradan ışınlanabilirsin ve mutlaka ışınlanmalısın dostum.

Sean Wapple

Deneyselliği ile bana en çok ilham veren tasarımcılardan biri oldu. Portfolyosundaki diğer çalışmaları da muhteşem.

Sarp Sözdinler

Geldik en sevdiğime. Çok fazla konuşamayacağım. Koş. Şu tarafa…

Dan Stiles

Dan Stiles, aynı zamanda bir blogger. Bu sayfayı hem portfolyosu olarak, hem tasarımlarının satışını yaparak hem de blog yazarak değerlendiriyor. Takip edilesi bir Instagram hesabı var aynı zamanda.

Trevor Basset

Sonunda Dribbble hesabı olan bir afiş tasarımcısı! Huh. Aynı zamanda dijital illüstrasyonlar da yaptığı için olmalı… Kişisel web sayfası şurada.

Fırat İtmeç

Fırat İtmeç’in afişlerinde illüstrasyonun gücü açıkça görülüyor. Fırat İtmeç ve Ali Ünal’ın birlikte yürüttükleri Ortadoğu Pavyonu‘na uğrayabilir ve diğer posterlere göz atabilirsin.

Chris Bigalke

İllüstrasyonlarına hayran kaldığım bir başka tasarımcı. Şu tarafta Chris’in portfolyosuna giden bi patika var.

Burak Birinci

Zorlu Center’da rastladığımız birçok afişin tasarımcısı olan Burak‘ın Cargo sayfası burada. Behance portfolyosu da şuralarda bir yerde olacak.

 Erman Yılmaz

Portfolyosu burada! Heyecan verici. Afişlerindeki motif ve illüstrasyonlar gerçekten harika.

Bonus: Vasjen Katro

Sergideki tasarımcılardan olmasa da dünyanın en süpersonik afişlerini tasarladığına inandığım kişiden bahsetmeden geçemeyeceğim. Vasjen‘i takip etmeye ilk olarak Baugasm‘ı keşfederek başlamıştım. Bu proje ile birlikte açtığı Instagram hesabında her gün bir poster tasarımı yaparak yıl boyunca 365 adet poster tasarlamış olacak (doğal olarak). Hmm. Şu an 322. güne gelmiş bile! Resmen günlük ilham kaynağım. Bu kadar üretken ve yaratıcı olmasını kıskanmamak elde değil. Dribbble sayfasına ışınlanabilir, Baugasm Instagram sayfasını takip edebilirsin.

Bonus: typo/graphic posters

Daha önce bir okul projesi için araştırma yaparken keşfettiğim typographicposters.com adresinde harika afiş tasarımlarına ve tasarımcılarına ulaşabilirsin. Sitedeki arama kutusuna “turkey” yazarak ülkemizdeki tasarımcıların sayfalarına da bakmanı öneririm. Yukarıda bahsettiğim Sarp Sözdinler, Erman Yılmaz ve Volkan Ölmez gibi tasarımcılar var. Durma, keşfet!

***

Senin takip ettiğin afiş tasarımcıları var mı?

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

Aycan

4 Comments

  1. eMB

    Vay arkadaş, millet neler yapıyor yahu. Bununla birlikte sarpsozdinler.com sitesini beğenmedim, bütün resimler aynı anda yüklenmez, ayıp, kotalısı var, kotasızı var… Var yani. 😀

    Al işte yorumu yazarken bir daha baktım, haaala yükleniyor. Çalışmalar için yorum yapacak seviyede değilim ama oldukça hoş duruyorlar. 🙂

Leave a Reply