comments 11

Kayıp Balık Dori’yi izledim. Peki ya bebek Dori’yi seslendirenin şirinliği?!

Dün Cinemaximum bilet gişelerinin önünde Ben-Hur ve Kayıp Balık Dori arasında seçim yapmaya çalışırken animasyon delisi bi Pinquitte olarak ne izleyeceğimizi tahmin etmek çok da zor değildi aslında. Bir ton ailevi sorunla baş etmeye çalışırken (bunlar çözülünce konu hakkında bir yazı yazacağım umarım) kafa dağıtmak için geldiğimiz sinemaya Ben-Hur’u izleyip bir başka savaşa dahil olup beyin yakmak o an için hiç de cazip gelmemişti. Aslında Ben-Hur da izlemek istediğim bir filmdi, sadece doğru zaman değildi.

Yemek yedik ve sinemaya girdik. Kayıp Balık Nemo uzun zaman önce yapılmış bir animasyon filmi ancak televizyondaki yarım yamalak denk gelmelerimi saymazsak, daha bu yılın başında arkadaşlarımla birlikte izledim. Televizyonda yarım yamalak denk gelip olay örgüsünü kaçırdığım şeyleri izledim saymıyorum zaten. Bu yüzden harika bir seriyi aynı yıl içinde taze taze izlemek çok zevkli oldu. Tabii Harry Potter’ı da bunca yıl bekleyip geçen sene Sabrina ile başlayarak 9 filmi arka arkaya izleme maceram paha biçilemez elbette. Yaşasın Hufflepuff!

Ne diyordum? Film başladı ve bizim iki şirinötesi paylaço balığı Marlin ve kaybolması ile ünlü Nemo ile açılışı yaptık. Tabii bir de Dori’nin unutkan tavırlarını hatırlayarak. Çok şirin unutmuyor mu ya?

+ Merhaba, ben Dori. Kısa süreli hafıza kaybı yaşıyorum da…
– Merhaba Dori!
+ Merhaba, ben Dori.
– Eveeet Dori, bun zaten söylemiştin.
+ Aaa gerçekten mi. Ben bir şey arıyordum ama. Ben ne arıyordum acaba?

Dori harika biri!

Spoilerlardan nefret ettiğimi bilmeyen yoktur. O yüzden daha fazla detay yok. Dori’nin bebeklik halleri Mira Divrik adlı miniş tarafından çoook güzel seslendirilmiş. Animasyonları Türkçe dublaj izlemeye bayılırım! Mira’lı bir sahneden fragman izlemeye ne dersin? Spoiler yok, bak gerçekten.

Fal

Niteliksiz Bilgi: Mira Divrik, Dori’nin babasını seslendiren Sinan Divrik’in kızı. Küçükkenden babası ile birlikte böyle güzel bir projede yer alabildiği için çok şanslı. Sesinin şirinliğini anlatmak için kelimeler yetmeyen Mira’ya tebrikler! Seslendirme kadrosunun detayları için bu bağlantıya göz atabilirsin.

Bir de şu dikkatimi çekti. Filmin adını Türkçeleştirirken Dori’nin adını “Dori” şeklinde değiştirmişler. Aslında özel isimlerde değiştirilmiyor ancak animasyon filmi olduğu için çocukların daha rahat okuyabilmesi için yapıldı galiba.

Lütfen çocuklarınızı tuvaletini yapması için eğittiğiniz gibi sinemada ön koltukları tekmelememesi için eğitin. Arkamda oturan dokuz yaşındaki çocuk, pardon velet, bütün uyarılarıma rağmen koltuğumda 8.6 deprem etkisi yarattırarak ona ayakkabılarını yedirmem için beni zorladı. Peki ben ne yaptım? Ben artık bir ablaydım… Çocuktur dedim ve geçtim. Vermek istediğim mesaj, çocuğunuza ayakkabılarının yedirtilmesini istemiyorsanız, lütfen sinemada kontrol altında tutun.

Yazı sonu sorusu: En son hangi filmi izledin?

Fal

11 Comments

  1. Mira’nın seslendirmesi dediğin gibi çok sirinmiş 🙂
    O tip çocuklarla uğraşmak gerçekten zor. En son Mazhar Alanson ve Güven Kıraç’ın oynadığı Kirpi filmini izledim.

  2. Suikast filmini izledim ben 🙂 Yazıyı okurken; “Ben artık bir ablayım” lafına çok güldüm. Kabullenmene çok sevindim yani 🙂 Kişisel yayınlara bayıldığımı herkes bilir ve bu yazını okumaktan çok keyif aldım Pinquitte. Seni çok sevdiğimi biliyorsun o yüzden daha fazla yayın gelsin lütfen 🙂

  3. Ahh, bir animatör olarak mecbur sık sık animasyon filmlerine giderim. En büyük çile maalesef filme gelen çocuklar. Bazen çok sinir bozucu olabiliyorlar 🙁 En son ben de kayıp balık dori’yi izledim 🙂

  4. Ben de oğlumla izledim ve çoook sevdim..bayıldım o sese..
    sinemayı sinemada izlemeyi çok seven biri olarak oğluma sinemada saygıyı öğretmeye gayret ettim ve başarılıyım çok şükür 🙂
    ablası benim oğlum çok dikkat eder sinemada 🙂

Leave a Reply