comments 15

Google Analytics: Blogun ya da websiten en çok hangi saatlerde ziyaretçi alıyor?

Selam,

Uzun zamandır Google Analytics kullanmama rağmen fark ettim ki aslında ben kullanmıyor sadece gözden geçiriyormuşum. Bir sürü özelliği var keratanın. Google yapmış yani. Staja başlayalı iki hafta oldu ancak Google Analytics hakkında ve başka araçlarla ilgili bir sürü yeni şey öğrendim. Paylaşmadan ve üretemeden yaşayamadığım için buraya yazmazsam ölürdüm herhalde 🙂

Blogun ya da websiten en çok hangi saatlerde ziyaretçi alıyor?

Bu rapor ne yazık ki Analytics’i  n raporting sayfasında yok. Bu nedenle daha önce keşfetmemiştim. Burada çalışan Google Analytics Uzmanından yardım alarak kendi blogumun raporunu hazırlamayı başardım. Öncelikle bilmemiz gereken birkaç şey var. Grafiğimizi Customization (Özelleştirme) sayfasından oluşturucaz.

googe-analytics-hang-saatlerde-ziyaretci-alıyor

Yeni rapor sayfasında bilmemiz gerekenler;

googe-analytics-hang-saatlerde-ziyaretci-alıyor-4

 • Metric (metrik): Session (Oturum)
 • Dimension (boyut): Hour (Saat)

olacak şekilde seçilmeli. Bu saat başına oturum demek. Grafik de bu yönde ortaya çıkacak.

googe-analytics-hang-saatlerde-ziyaretci-alıyor-2

Kaydet dedikten sonra raporumuz hazır olacak. Görmek istediğiniz tarih aralığını seçebilirsiniz. UX alanında da, site sahipleri için de raporları okumak ve ona göre hareket etmek çok önemliymiş. Mesela aşağıdaki grafiğe göre;

googe-analytics-hang-saatlerde-ziyaretci-alıyor-3

Benim en çok ziyaretçi aldığım saatler;

 • Gündüz 13.00 civarı
 • Gece 22.00 ile 02.00 arası. Gecenin köründe neden uyumuyorlar da benim blog ile uğraşıyorlar bilmiyorum, uyumalısınız dostum!

Bundan çıkardığım sonuç ne?

Yazılarımı genelde gecenin köründe bitirip yayınladığım için ve sosyal medya kullanıcıları gece daha çok aktif olduğu için geç saatlerde yükseliş var. Ancak ben bunu değiştirebilirim. Gündüz 13.00 gibi güzel bir zamanı değerlendirip yazılarımı o saatte yayınlanacak şekilde zamanlayabilirim.

Analytics verilerinden “hmm bu gün bu kadar kişi gelmiş, nays.” şeklinde değil de sizi yönlendirecek şekilde raporlar çıkarmanız dehşey işinize yarayacak. Büyük firmalar böyle yapıyor(muş).

***

Staj süresince öğrendiğim minik bilgileri burada paylaşmaya çalışıcam. Yeni yazıları kaçırmamak için e-posta abonesi olmayı ya da Twitter‘dan takip etmeyi unutma!

Görüşmek üzeree 🙂

15 Comments

 1. Bende google analyticsi kullanmasını bilmiyormuşum. 🙂 Bu yazı iyi oldu. Aklıma estikçe girip bakıyorum siteye günlük yazı yazsan günlük okurum valla 🙂 Bilgiler için teşekkürler.

 2. İşte bu yaa en çok merak ettiğim konulardan bir tanesi bu servisi biliyordum ama bu şekilde hiç düşünmedim ve ziyaretçilerimin ne zaman girdiğini bu yazı ile buldum Aycan aydınlatıcı yazın için çok çok teşekkür ederim

 3. Bu özellik daha birkaç gün önce aklıma geldi ve gerekli ayarları yapmadığımı fark ettim. Üzerine bu yazıya denk gelmek güzel oldu 🙂 Teşekkürler.

 4. Naci

  Merhaba,
  Peki bu rapora Ülke ayrımını nasıl ekleriz ?
  Site ziyaretçi saat ayrımını rapor olarak aldım, ancak yurt içi ve dışı olarak ayırmak istiyorum.
  Bunu nasıl sağlarım analytics ile ?

Leave a Reply