comments 2

Deneysel UI Alanında Takip Ettiğim 5 Adres

Her yıl İstanbul’da düzenlenen Grafist etkinliğine sınıf arkadaşlarımla bu yıl da katıldık. O zamanlar blogumun yeni tasarımına başlamamıştım bile. Sadece aklımı kurcalayan bir sürü problemden biriydi. İlham perileri de hiç uğramıyordu aksine. Nereden bilebilirdim ki bir etkinliğin bakış açımı değiştirebileceğini?

Grafist’teki sunumlardan birinde deneysel bir afiş çarptı gözüme. Her şey aşırı dağınıktı ve renkler çok zıttı. Ben o düzene, o özgürlüğe bir anda aşık oldum. Beynimde havai fişekler patladı. Neden bunu blog tasarımımda denemiyordum? Hemen cüzdanımdaki tek çizilebilir şey olan bir kartvizitin arkasına yeni tasarımımın taslağını çizdim. Deneysel UI olayını araştırmaya o gün başladım. Tam olarak adı “Deneysel UI” mı onu bile bilmiyorum.

Pinterest’teki etiketler sağ olsun, şimdilerde çok sevdiğim birkaç websitesi ile tanıştım.

Awwwards – Unusual Navigation

Awwwards’ı daha önce duymuş olabilirsin ancak ben takip ettiğim Unusual Navigation kategorisini önereceğim.

awwwards-experimental-web-design

Mindsparkle Mag – Website

Mindsparkle Mag, basılı alanlarda da deneysel alanda güzel çalışmalar sergileyen bir websitesi/sosyal medya profili. Instagram hesabını takip etmenizi kesinlikle öneriyorum. Başlıkta bağlantısını verdiğim website kategorisinden özel olarak sergilenen site tasarımlarını inceleyebilirsiniz.

mindsparkle-experimental-web-design

AIGA Design

AIGA Design ilk olarak Instagram sayfalarını takip etmeye başladığım bir profildi aslında. Sonrasında çok geniş çaplı bir arkaplanı olduğunu anladım ve blogu keşfettim.

aiga2-experimental-web-design

Bu da aynı zamanda Awwwards’ta bahsettiğim kategoride listelenen konferans için yaptıkları websitesinin tasarımı. Baktıkça bakasım geliyor.

aiga-experimental-web-design

Trapped in The Suburbia – Websites

Trapped in The Suburbia, bu yıl Grafist’te yaptıkları sunumda çalışmalarını ilgi ile izlediğim bir ekipti. Logolarını captcha kodu ile deneyselin dibi şeklinde tasarladıklarını gördüğümden beri peşlerindeyim. Sadece UI değil deneysel bir çok alanda çalışma yapıyorlar. Çok ilginç kafaları var! Üç kişilik ekipteki tek kadın, gurumuz, Karin ile fotoğraf bile çekildik, nabeer. Keşke websiteleri responsive olsaydı. Onu da yakında toparlarlar diye düşünüyorum. AIGA Blog’da ekip hakkındaki yazıyı ve örnek çalışmalarını görmek için bu bağlantıya bakabilirsin.

trapped-in-the-suburbia-experimental-web-design

Gustav Nordebrink – Sites

Gustav’ın bütün panolarını incelemelisiniz bence ancak ben websiteleri olanı paylaştım.

gustav-experimental-web-design

***

İşte böyle. Bunlardan esinlenip, bunları takip ediyorum. Umarım sevmişsindir.

Senin takip ettiğin tasarım blogları, sosyal medya profilleri var mı? 🙂

2 Comments

Leave a Reply