comments 8

Bugün neler yaptım? Ne öğrendim? Beni iyi ve kötü etkileyen şey neydi?

“Geçen yıl neler yaptım, yeni ne öğrendim, beni iyi ve kötü etkileyen şey neydi?” bu ilgimi çekiyor. Uzun zamandır.

Dün başımdan fazlaca olay geçti. Normal bir günde olabileceklerden fazlası aslında. Sonra düşündüm ki, bunu bloga yazmaya büyük ihtimalle vaktim olmayacak. Ne olacak? Unutulup gitsin mi? Kullanıcı deneyimi konusunda onca atıp tutarken, “veriler çok önemli! onları elde edip ne yönde kullanmamız gerektiğini bilmeliyiz!” demeyi biliyorum. E HANİ BENİM VERİLERİM? Alın size insan deneyimi! Kişisel deneyim! Geçen ay bu gün ne yaptım ben? Peki ya geçen yıl. Hmm. Belki bir blog yazısı yazmış olabilirim. Hemen bakalım. Geçen yıl, beş gün önce, erkek arkadaşımın kara kalem resmini çizmişim. Bu da güzel! Ancak bana daha spesifik şeyler lazım.

Neler yaptım? Ne öğrendim? Beni iyi ve kötü etkileyen şey neydi?

Bir çılgın gibi yazıya daldığımın ve çok önemli bir şey keşfetmişcesine buraya cümleler sıraladığımın farkındayım. Pek de öyle bir şey yok aslında. Sadece artık şu yazımdaki sorunsalımı çözdüm. Ben günlük tutmamalıyım. Ben dönüp baktığımda bana kısaca neler olduğunu anlatan bir veri defteri tutmalıyım. Günlük tutarken “Bugün yine erken kalktım ve okula gittim.” şeklinde boktan bir saçmalık rutinini deftere aktarıyorum. Ruh halim genelde kötü oluyor ve bir hafta sonra okuyunca kendime inanamıyorum. Böyle birkaç yazı var defterde.  Şok olursunuz. Onları buraya aktarıcam eve gidince. Defter İzmir’de kaldı…

Ne diyordum?

Dün D&R’dan defter aldım. Bu NYNÖİK şeysi için. Ay bu da dünyanın en çirkin kısaltması falan oldu herhalde… YÖİK diyelim. Lanetolası YÖK’e benzedi ama neyse. Öhm. YÖİK için aldığım minnoş deftere bu istatistiği tutmaya başlamaya karar verdim. Ne işime yarayacak? Aslında bu umrumda değil. Beni o gün kötü yapan ne, ya da bir ay önce iyi hissettiğim şey neydi görmek istiyorum. Bunlar bloga aktarmak için belki de fazla kişisel şeyler de olabilir. O yüzden buraya anlık şeyler yazamıyorum. Tabii şükela bir iPhone 6S’im olsaydı elbette telefondan yazı yazma şeysim çok kolay bir hal alabilirdi ancak ben hala bu yazıdaki kahrolası Blackberry Z10’u kullanıyorum ve artık BlackBerry’den nefret ediyorum. Çünkü bıktım daa. (Ama Priv’de hala gözüm var.)

Çok saçmaladım ama bana ne. Ehehe.

Belki sen de yaparsın YÖİK. Yapmak, öğrenmek, iyi ve kötü! İlk sayfayı hatta ara ara diğer sayfaları da paylaşırım burada belki. Fotoğraf paylaşmak daha kolay! Bir de üstüne defter bitimi vlogu çektim mi, negzel olur. Dimi?

Yeni başlattığım bir gelenek olarak;

Yazı sonu sorusu: Bugün neler yaptın, ne öğrendin ve seni iyi ve kötü etkileyen şey neydi? Umarım kötü etkileyen bir şey olmamıştır.

Ben cevaplarsam;

  • Bugün İstanbul Comics and Arts Festival’e katıldım.
  • Dijital illüstrasyon seminerinde başlangıç için çok küçük boyutlarda çalışırsam birkaç texture ile bile güzel çalışmalar ortaya çıkabileceğini öğrendim ve aydınlandım. ICAF yazısı gelecek, orada ayrıntılı bahsedicem ilgilenenler için.
  • Kötü etkileyen ise geç kaldığım için ilk semineri kaçırmak oldu.
  • İyi etkileyen şey, Yavuz Öztürk, Emre Aktuna, Aycan Başar ile tanıştım. Bir de festivaldeki şu turşulu çalışmalar beni çok güldürdü.

Bu şeyi şimdiden sevmeye başladım!

Naparız? Görüşürüüüz. Ablanız Freelance çalışmalara kaçıyor, lütfen benim yerime de uyuyun. Bütün gün gezdiğim için bu saatte çalışmak zorundayım. Aferin bana. Yine olsa yine gezerim, kıh kıh.

Aycan

8 Comments

  1. Merhaba Aycan,
    Eğlenceli bir yazdıydı. Eğlenceli kılan noktası ise tam olarak şu Blackberry atarlanmaların. Blackberry telefon görünce artık sen geliyorsun aklıma. Sahiden hala Blackberry kullanan kaldı mı? 🙂 Alınma sadece şaka yapıyorum.. Sevgiler, saygılar..

    • Çok uyumayı sevmiyorum uyumayınca da uykusuz kalıyorum çok uyuyunca da gün içinde uykum yine geliyor anlamadım gitti 🙂 uyku uykuyu getirir derlerdi inanmazdım 😀

Leave a Reply