comments 12

Ben, kendim ve olduğum kişi…

Burayı, özellikle Erasmus staj makalelerinden sonra, nitelikli bilgiler yuvasına dönüştürdüğümün ve bayadır kişiselli şeyler yazmadığımın farkındayım.

Fakat bir şeyler oluyor ve bu haller benim yazma içgüdümü geri getirdi. Yaşasın! Bahsi geçen hallere, hayatımda ilk defa; ben, kendim ve olduğum kişi olarak, Oscar’lık bir performans sergilemeden ulaşmış olmak tarifsiz bir duygu.

Şu blogu okuyan da kaldı mı bilmiyorum fakat hitap etme isteğim gittikçe güçleniyor. Dolasıyla umrumda değil. Az sonra hitap edeceğim.

Sen, mesela. Senin için en başından kısa bir özet geçeceğim bu hisler mevzusunu. Çünkü neden olmasın.

Yerden çok kilometre yüksekte, bir SunExpress uçuşundan bildiriyorum. Adana – İzmir yolculuğumuzun sonlarına yaklaştık. Yanımda çok soru sormayan ve bu sebeple havalı bulduğum yaşlı bir teyze var. Bu, şu an. Şimdi de her şeyin değişmeye başladığı zamana gitmek için bir ay önceye ışınlanıyoruz.

Kendisi olamamaktan ölesiye yorulmuş ancak bunun farkında olmayan bir Aycan var. Okul, hayat, motivasyon, zaman yönetimi… Hepsi BERBAT durumda. Fakat Aycan olmak istediği gibi biri olduğunu sanıyor. Giydiği karakter üzerine öylesine uygun değil ki… Mutsuz ve içten içe mahvetmek üzere.

Tam da bu sıralarda saçma ve orijinal bir tesadüfle görüştüğü, İstanbul’dan Adana’ya ailesini ziyarete gelen bir arkadaşının sorusu aklına takılıyor.

“Eee, sosyal medyada yoksun, freelance iş de almıyorsun, okulun da yoğun değil. Napıyorsun bunca boş zamanda?”

“Dinlenmeye aldım… Kendimi arıyorum işte…” gibi cevaplar verse de o bile inanmıyor bu cevaba. İnsan kendisi olamadan, kim olduğunu unuttuğunda, kendini nasıl arar ki?

O haftadan sonra, bu “napıyorum ben?” sorgulaması üzerine sebepsiz bir şekilde Aycan’a geliyorlar. “Bu değişmeli!” diyor. Yüzüne bile bakmadığı sosyal medya hesabına giriş yapıyor ve bir şeyler okuyor. Havalı taklidi yapan bir sürü insana rağmen, ne istiyorsa onu yapan, olmak istediği gibi olan insanlar daha çok ilgisini çekiyor. Onları asla ayıplamıyor. “Demek ki o böyle biriymiş.” diyor ve bundan ilham alıyor.

Saçmalamayı ne kadar özlediğini, kendini ne kadar gizlediğini, kendisi sandığı kendinin aslında kendisi olmadığını fark edip maskeyi çıkarmaya karar veriyor. Yeni ve kaliteli bir sayfa açıyor.

Sonra da; hayat, evren veya tesadüfler (belki de bu enerji) ona hayal edemeyeceği kadar hayal birini getiriyor. Kaybolan yapboz parçasını bulmak veya ait hissetmeyi başarmak gibi bir his bu! Kendisi olduğu halde, rol yapmadığı halde. Birkaç hafta öncesinde kendini bile bulamazken…

Bu yazının bir amacı yok. Eğer olsaydı, “Mükemmel olmak ve davranmak zorunda değilsin. Kendinsen mükemmelsin!” olurdu. Böyle de gaza getirirdi. Ama değil. Amaçsız ve mutlu bi’ yazı bu.

Motivasyonlandım dünyalı dostum! Kendine iyi bak! Belki daha çok yazarım belki de daha az. Kim bilir ve kimin umrunda!

Her hâlükârda, bir sonraki yazıda görüşürüz 👋🏻

12 Comments

 1. Bülent

  Okuyan var olmaz mı ? Hergün aklıma geldikce bir kere girer bakarım yeni yazı gelmiş mi ? Hayat kısa gerçekten çok kısa sanki hiç bitmeyecek gibi geliyor ama ömür de geçiyor bitiyor. İnsan nasıl hissediyorsa ne yapmak istiyorsa öyle olmalı davranmalı belli kalıplara girip kendinden gitmemeli. Benim yaşam kaynağımda sevgi sevgi değiştirir herşeyi…

 2. irem

  Hey selam aycom seni çok özledim bu bir ve bana da bir şeyler oluyor yazın hislerimi açığa çıkardı ve özlemişim daha çok yazmanı diliyorum seni seviyorum.
  xx

 3. Aylin doganlar

  Pinquitte selam canımın içi çok güzel bir yazı olmuş.Ben çok bekliyorum senin yazmanı yazarsanda uzun yaz hemen bitiyor:) Ama durmak sana göre değil biliyorsun paslanma Ne demis Tevfik Fikret uğraş,didin,düşün,ara,bul.koş,atıl,bağır!
  Durmak zamanı geçti çalışmak zamanıdır.😘

 4. Onur

  Aşağıya safari yer imlerimden bir kesit bırakıyorum. Mesajı sen oradan al ve daha fazla “okuyan kaldı mı?” diye düşünme.

  Ayrıca kızının bloğunu takip eden şiir sever anneye de “bir kadını beklemek” şiirini armağan ediyorum. Ama onu aşağıya bırakamıyorum, çünkü şiirin çoğunu unutmuşum…

  https://eksiup.com/e4da3b6d2800

 5. Nasıl tatlı bir yazıydı öyle! İnsan kendini kendinden bile gizliyor bazı zamanlar, tam da bu zamanlarımdayken bana yalnız olmadığımı ve bir şeylerin düzelebileceğini hissettirdin. Teşekkür ederim bunun için.💚

   • Merhaba,
    Blogun ile yeni tanıştım ve bu okuduğum ilk yazın…
    İnsanları bunaltan, yoran, yıpratan ve hatta tüm hayat enerjilerini alan benim de Michael Edge’nin ‘Momo’ kitabında çok hoşuma giden “Duman Adamlar” benzetmesine yakıştırdığım ömürden maskeleme sanatıyla paha biçilmez zamanı çalarak bizi bize bırakmayan “kendi olamama hastalığı.” ciddi bir oranda buna yakalanmış insanlar…
    Tedavisi mümkün bence, herşeyi olduğu gibi bırakmak… Yüreğe izin vermek, kabullenmek. Yağmurlu, kapalı ve güneşli havayı, kısacası olduğu gibi herşeye izin vermek. Şarkılar tılsımı eşliğinde olduğu gibi bozmadan tüm bütünü…
    Sevgimle,

Leave a Reply