Monthly archives of “January 2019

comments 10

Product Hunt: Makers (Üretenler)

Beni bir süredir takip edenler liste yapmadan yaşayamadığımı az çok bilir. Ne kadarını yapıldı olarak işaretlediğim tartışılır tabii ki. Örneğin, 2019’a sayılı günler kala planner tasarlayıp satma girişimim hep bu sevgiden kaynaklanıyor aslında. Bir iş modeli gibi değil de karşı koyamadığım bir içgüdü olarak başladı ve kendi problemim için çözüm ararken bir minik ürüne dönüştü.

Eğer proje yöneticisi, arayüz tasarımcısı veya yazılımcıysan muhtemelen Product Hunt‘a aşinasındır. Yeni girişim ve ürünlerin avlandığı bir site. Fakat son geliştirmesiyle sadece yeni girişimlerin artı ve eksi yönlerinin tartışıldığı bir ortamdan çıkıp üreten herkes için bir sosyal ağa dönüşmeye yönelik bir özelliğiyle beni kendine daha çok bağladı. Bu yazıda da bundan bahsetmek istiyorum.

We’re pulling back the curtains our latest project, a place for makers to share and help each other achieve their goals.

Ryan Hoover (Founder of Product Hunt)

Üç ay kadar önce Product Hunt‘ta tasarımcı olarak çalışan Julie’nin şu Tweet’i aracılığıyla yeni Makers yani Üretenler sayfasına tıklama girişiminde bulundum. Çünkü Tweet’te “completed” ve “goal” kelimeleri geçiyordu. Kamooon! Tabii ki tıklayacağım.

Profillerin tamamını “Maker Profiles” olarak güncelleyecekleri uzun zamandır belliydi ancak bunu yapabilmeleri için önce bir deneme grubu oluşturmaları gerekiyordu. Yani henüz küçük bir gruptan oluşan “Makers” sayfası sadece erişim talebi ile mümkündü. Derhal erişim talebinde bulundum. Sonrasında CEO’nun paylaştığı şu yazıya denk geldim.

We all have goals, but we keep them to ourselves. There’s no dedicated place on the internet to share goals and ask for help, even though people generally want to support one another.

Ryan Hoover (Founder of Product Hunt)

Yazıya hızlıca bir göz atarsanız bütün olayı görebileceğiniz için burada uzun uzadıya anlatmama gerek yok diye düşünüyorum. Daha çok ekran görüntüleri ile bu süpersonik oluşumun en sevdiğim bölümlerine değineceğim.

Kısacası Makers; şimdiden üretenlerin herkese açık bir yapılacaklar listesi ve “sen yaparsın dostum!” sosyal ağı olmaya başladı bile. En azından benim için öyle diyebilirim.

Artıları

“Neden herkese açık bir yapılacaklar listem olsun ki? Baskı altında hissederim.” diye düşünebilirsin. Fakat bu öyle bir şey değil. Yapılacaklar listeni benzer şeyler üzerinde düşünüp kafa yorduğun insanlarla paylaşmakla, her kesimden bir takipçi kitlesine sahip olduğumuz Twitter’da paylaşmak aynı şey değil. Bu sebeple ben hiç “Acaba kim, nasıl trollüyecek bunu şimdi…” diye düşünmedim.

Odama çiçek almam gerektiğini bile oraya yazdım ve bu birilerinin hoşuna gitti!

“Bunu nereden anladın?” diyebilirsin, o da şöyle oluyor. Her madde eklediğinde, bu seni takip eden diğer üreticilerin sayfasına düşüyor. Sonrasında “Cheer” özelliği kullanılarak birileri seni gazlamaya başlıyor. Daha çok bir maddeyi tamamladığında güzel oluyor tabii bu. Seninle birlikte kutlama yapıyorlar. “Yaay! Başarmışsın!

Ben çok tatlı buldum bu özelliği. Things‘i çok çok seviyorum ve Product Hunt’a yazmadığım birçok şey elbette ki onda kalacak. Fakat burası eğlenceli bir görev sosyal ağı. Bence süper. Kısacası bir diğer üreticinin yapacak olduğun şeyi merak etmesi, ilgilenmesi ve belki de kendi tecrübeleri sayesinde bir öneride bulunması iyi hissettiriyor.

Görevlerine deadline ekleyebiliyorsun. Sonra sana şöyle mailler geliyor.

“Friendly reminder” nasıl bir tatlılıktır!

Amansız övücülükte sınır tanımıyorum şu an. Ağğbiii! diye girebilirim her an yeni paragrafa…

Her hafta, o haftaya dair özet e-postaları geliyor. “Most Helpful” diye bir şey var, çok tatlı düşünülmüş.

Makers sayfasının sağ alanında da şu dört bölümden oluşan sütun var. New to Makers olanlara hello diyebiliyoruz emojiye tıklayarak.

Spaces adı altında gruplar var. Örneğin bir Istanbul Makers neden olmasın? Turkey Makers da olabilir tabii ama genelde şehirle adlandırmışlar. Öneride bulundum, umarım bir süre sonra orada olabiliriz! 😎

Eksileri

Uzun zamandır kapalı beta sürecinde olması. Şimdiden bekleme listesinde +8000 kişi varmış! Her halükarda bir gün yayına alınacak fakat şu an bu yazıyı okuyanların ne kadar beklemesi gerekecek bilmiyorum. Umarım bir an önce herkes bu süper profillere kavuşur. Product Hunt’ı Product Hunt yapacak şey bu profiller olacak diye düşünüyorum.

UX açısından birçok hata var. Bunu saymıyorum çünkü bu yüzden kapalı betadalar zaten.

***

Eğer senin de ürettiğin bir şeyler varsa ve liste yapmayı seviyorsan, Makers sayfasından en kısa zamanda erişim izni talep etmeni öneririm. Ne zaman herkese açık hale gelecek bilmiyorum, umarım uzun sürmez.

Bir de Product Hunt Daily mail listesine abone değilsen, belki olmak isteyebilirsin. İnternet gündemine dair her gün şöyle e-postalar geliyor. Örneğin Instagram bug (!) olarak arayüz değişikliği yaptı geçen gün. Bir sonraki gün bununla ilgili samimi bir e-posta almak hoşuma gitmişti benim.

Bu listeye şuradan kayıt olabilirsin; https://www.producthunt.com/newsletter

Beni Product Hunt’ta takip etmek istersen şuraya ışınlanabilirsin.

Sona ulaştın! 🙋🏻‍♀️ Buraya kadar okuduysan ve tabii ki sevdiysen, yazıyı paylaşırsan veya yorum bırakırsan çok mutlu olurum 🙂

Sosyal medyada ben;

MediumYouTubeTwitterInstagramDribbbleBehance

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere! 👋

Kapak Fotoğrafı: Danielle MacInnes on Unsplash