11 Ekim 2015

Okul, İş, Kitaplar ve Zaman

Merhaba! Nasılsın?

İyi değiliz elbette ülkecek ama adettendir ya “Nasılsın?” diye sormak. “Nasılsın?” o yüzden. Cevap beklemiyorum yanlış anlama. Geçiştir sen de herkes gibi. Kimsenin derdi değil bu çünkü. Sen bil yeter.

Okul açıldı. Ben derhal kapsama alanı dışına çıktım fark edildiyse. İki hayat yaşıyorum. Yaz tatili ve okul dönemi. Tatil olabildiğine sıkıcı ve boş, kışsa tatildeki o salak boşluğu özletecek kadar yorucu. İkisinin ortası da vize ve final sonrası galiba, o dönemi iple çekiyorum çaktırmayın.

Sabrina tatlişkosu sayesinde bir işe kavuştu Pinquitte’in. Hem de bir sahafta! Bütün hafta boyunca benden kaç yaş büyük kitaplarla arkadaş oluyorum. Bazıları çok tiki (popüler romanlar) pek kanım ısınmıyor onlara ama bazıları da tarz yapmış ne yapayım? (kapakları güzel). Okuldan sonraları soluğu derhal sahafta alıyorum. İnternet sitesine kitap girişleri yapıyorum, kitapları düzenliyorum, kahve içiyorum falan. Burada havalar bir değişsin de yağmur yağsın diye bekliyorum. Hayallerimin ortamında bulunucam. Hayır Pinquitte hayır! Bol kazak giyip sahafın kapısında kahve içerken yağmur eşliğinde kitap karıştırmak yok. Tumblr görseli miyim ben?

tom-uykulu1O kadar kitabın içinden çıkıp eve geldikten sonra yemek ye, duş al, ödevlere koş derken kitap okuyamamak o kadar zor ki. Uykumdan kısıp bir saat de olsa zaman ayırabilirim belki ama göz kapaklarım  Tom’un yandaki gifindeki gibi olunca elden ne gelir…

Sanırım okuldayken aralarda kitap okumaya vakit ayırmam gerekiyor. Yoksa hem sahafta çalışıp hem de hiçbir şey okuyamamak çok saçma ve üzücü. Zaten herkes edebiyat öğretmeniymişim ya da çoksatan uzmanıymışım gibi “Şu anda en popi kitap hangisi?” ya da “Bunu okudunuz mu?” şeklinde sorular yöneltince hönk! diye kalıyorum… ki zaten benim kitap okuma olayım Pucca ile başladı, ben kim Karamazov Kardeşler kim? Orada çalışmak isteyebilecek, kitaplar konusunda benden çok daha deneyimli bir ton insan var bu şehirde ama ben de okuycam hepsini tamam mı? Eksik hissetmek istemiyorum. Üf 🙁

Okul güzel gidiyor. Bölüm gereği okul açıldığı gibi projeler dayandı kapıya. Hatta çarşamba günü henüz hiç giremedim derslere. İş, güç, enerji derken sabahın köründe olan derslere yetişmek imkansız gibi oluyor. Bunun için de tavuk mod on yapıp erken yatmam gerekir. Amaaan, bakın kastım yine. Her şeyi planlamaya çalışmak ve en ince ayrıntısına kadar didiklemek o kadar yorucu ki. Keşke ben de Rötar gibi rahat ve sakin olabilsem. Bu hevesi ve çabayı nerden buluyorum bilmiyorum ama kaynağında fazla üretim yapıldığı ve boşa enerji tüketildiği kesin. Bakın iPhone’a bile pil tasarrufu modu geldi, bende hala yok. Dinmek istiyorum.

Kısacası hayatım yolunda gidiyor canlar. Birkaç e-posta vardı okuduğum ama cevaplamadan aklımdan uçup giden. Onlar unutulmadı, sadece umarsızca ertelendi ne yazık ki. Az sonra el atıcam onlara derhal. E-posta yazan elleriniz bu kış hiç çatlamasın inşallah.

Sosyal medyayı hayatımdan çıkardım gibi bir şey bu arada. Zamanım mı olmuyor ben mi önemsemiyorum bilmiyorum ama bir şekilde ara verdik kendileri ile. Dostça ayrıldık merak etmeyin. Ülkemiz şu durumdayken özellikle, 140 karakterle ahkam kesip halk kahramanı olanları çekecek durumda hiç değilim. Uygulaması dahi yüklü olmayan Instagram’a da tarayıcıdan girip arkadaşlarıma layk kasıyorum sadece, yalan yok!

Bir de bunca şey arasında elbette ki sevdiceğimi çok özledim. Uzaklık zor be okuyan. Zor, güzel, özlemli, iç burkmalı… Bir sürü hisli. Ama kavuşmak olunca anlıyoruz ya özlemin kıymetini. Her şeyin tersi de güzelini sevdirmez mi zaten? Seviyorum.

tom-uykulu2

Az konuşup çok anlatmak istedim çünkü Tom’un gifi eşittir ben. Umarım başarabilmişimdir. Her şey güzel olsun lütfen. Lütfen şuraya birkaç kelime bir şey anlatmaya geldiğimde “insanlar neler yaşıyor ben küçük saçma hayatımı anlatmaya uğraşıyorum” demek yerine “aaa bakalım bu hafta neler yaşamışım hahaah!” diyebileyim. Olmuyor, ateş düştüğü yeri çoktan aştı. Elden de bir şey gelse…

Kendine iyi bak, kalabalık yerlerden uzak dur annem. Nerede ne patlayacağı belli olmuyor bu memlekette.

Paylaş:

Hakkımda

Aycan

Keşfetmeyi, yazmayı ve paylaşmayı çok seviyorum. "Ben kimim?" sorusuna yanıt bulmaya, kendimi tanımaya çalışıyorum.